Veranderingen in de bibliotheek

Veranderingen in de bibliotheek


Veranderingen in de Bibliotheek deel  2

Steeds weer horen wij geluiden vanuit de gemeente en de politiek, dat het bij de bibliotheken wel wat minder kan. Met andere woorden, blijkbaar hebben wij de afgelopen jaren teveel geld uitgegeven aan diensten die niet zo nodig zijn!

In West-Friesland hebben wij in de afgelopen jaren veel georganiseerd en ook diensten verleend in kleine kernen, in scholen en verzorgingshuizen. Daarnaast betekent de deelname aan allerlei landelijke acties veel leuke activiteiten voor jong en oud. Dit alles met maar één doel: iedereen zoveel mogelijk plezier in lezen te laten hebben en houden en door de verhalen ook wijzer te worden.

En vooral met behulp van de gemeente zijn de bibliotheken aantrekkelijker gemaakt door nieuwe gebouwen te betrekken, waar mensen graag komen en een tijdje verblijven. In deze gebouwen zijn ook vaak andere organisaties gevestigd of houden spreekuren. Al deze gebouwen kosten veel geld, soms bijna de helft van het subsidiegeld!
Als de bezuinigingen zo door gaan, is het moeilijk de kosten van een gebouw te verminderen als de huur- en energiekosten etc. gewoon doorgaan. En dat betekent dat er op onze dienstverlening gekort gaat worden. In overleg met de gemeenten blijkt dat korten op de dienstverlening een lastige opgave is. Niemand wil dat de voorzieningen in een gemeente minder worden, immers een goed voorzieningenniveau is belangrijk voor het woon- en leefplezier van de bewoners van West-Friesland.

Maar de kortingen gaan blijkbaar door, tenzij de bevolking hun gemeenteraden vertelt wat zij vinden van deze verschraling van hun woonomgeving.
Met de gemeenten zijn wij nu aan het praten over de toekomst van de bibliotheken.
In het voorjaar van 2012 zal de bibliotheek aan inwoners laten vragen wat zij verwachten van de bibliotheek. Nu al praten leden mee in het Biebpanel over hun ervaringen met de verschillende diensten (leden met een e-mailadres zijn gevraagd of zij daaraan willen meewerken).
Met deze resultaten zullen wij begin 2012 met de gemeenten bespreken hoe de voorziening van bibliotheken er uit zal gaan zien en wat dat mag gaan kosten. Vooral het aantal vestigingen staat ter discussie. Kan het in een aantal gemeenten kleiner? Ook de hoogte van onze tarieven zal daarbij betrokken kunnen worden.

Voor 2012 worden echter al kortingen doorgevoerd.
Per gemeente wordt nu bekeken of dat nog gestopt of verlaagd kan worden door in te spreken of bezwaarschriften in te dienen. Toch sluiten wij niet uit dat er al dienstverlening verminderd zal worden. Minder openingstijden, collectieonderdelen verkleinen of schrappen. Soms zullen wij de huisvestingslasten naar beneden proberen te krijgen door deze te delen met nieuwe gebruikers, zoals nu in Stede Broec al gebeurt.

Wij zullen in januari 2012 meer over deze, door de bezuinigingen gedwongen, veranderingen kunnen vertellen

Wij betreuren deze veranderingen, immers wij weten net als u dat de bibliotheken een belangrijk onderdeel zijn van de leefbaarheid in uw dorp, uw kern of stad. Wij zullen proberen de dienstverlening zoveel mogelijk op peil te houden, maar met deze dreigende kortingen kunnen wij ook geen ijzer met handen breken.

Veranderingen in de Bibliotheek deel 1


Wilt u op de hoogte blijven van alle ontwikkelingen in bibliotheekland volg dan de Westfriese Bibliotheken en/of de directie via Twitter.
 
|

 
 


Volg ons via RSS
Volg ons op Twitter
Volg ons op Facebook